Vladivostok-Moskva-Praha


 

Tel Aviv

 Tel Aviv (doslova Jarní Pahorek), je druhé největší izraelské město s přibližně 452 tisíci obyvateli.
 

Tel Aviv

Jaffa
Jaffa je starobylé přístavní město, považované za jedno z nejstarších měst na světě.[13][14] Zdejší přírodní přístav je využíván již od doby bronzové a je rovněž zmíněn ve staroegyptských dopisech z roku 1470 př. n. l., oslavujících jeho dobytí faraonem Thutmosem III. O Jaffě je možné nalézt několik zmínek v Bibli. Vice na few.cms.webnode.cz/izrael/

Jeruzalem 2023

Zet nářku

Zeď nářků, nebo jak jí říkají Židé a Arabové – Západní zeď.

Během vlády krále Šalamouna, v 10. století před naším letopočtem, postavili Židé na hoře Moriah chrám, ve kterém uctívali Boha a přinášeli mu oběti. Byl to ústřední bod a nejposvátnější místo pro Židy v tehdejším světě. Nacházela se v něm takzvaná Archa úmluvy, ve které bylo na kamenných deskách vyryto 10 Božích přikázání, hůl patriarchy Árona a kousek manny, která podle Bible živila Židy po čtyřicet let putování po poušti. Chrám pak ale zanikl při nájezdech babylonského krále Nabukodonozora, který odvedl větší část Židů z Jeruzaléma a jeho okolí do babylonského zajetí. To bylo v 6. století. Židé se za necelých 100 let do Jeruzaléma opět vrací a obnovují původní chrám. Tento chrám, který se často pro odlišení nazývá Druhým chrámem, zůstal stát do Židovského povstání proti Římanům v roce 70 našeho letopočtu. Herodes Veliký, který se proslavil svou krutostí, byl králem, který v touze zalíbit se svému lidu, investoval 500 let po jeho postavení do celkové rekonstrukce chrámu. Při rekonstrukci také rozšířil plochu chrámového nádvoří a postavil kolem něj působivé opevnění. Když poté Římané chrám zničili, zůstala stát pouze spodní část západního opevnění chrámu – to je právě ta zeď, kterou známe jako Zeď nářků (nebo jak jí říkají Židé a Arabové – Západní zeď). Jelikož je jediným, co ze slavného chrámu Židům zůstalo, po tisíciletí sem přichází na každodenní modlitby.  

 

Apollonie

Apollonie bylo město, byly zde stavěné budovy, žádné chýše. Hroby jsou k nalezení až v Kfar Shmariahu a dle všech pravděpodobností tedy město zasahovalo až sem. Kromě toho tam také probíhala výroba skla, produkce vína a hlavně argamanu - červené barvy na barvení látek z mušlí Murex. Na jedny římské šaty bylo třeba 10 000 takových mušlí.

 

 

Eva Grossmann, roz. Fromowitzová, se narodila 9. srpna 1932 v Olomouci. Během 2.sv.války se musela schovávat před nacisty, kdy se skrývala u dědečka na zahradě, po válce pak jejich rodinný mlýn zabavili komunisté. Do Izraele odjela v r. 1949, kde později vystudovala archeologii a egyptologii. Poté se specializovala na podmořskou archeologii. K jejím největším úspěchům patří objev byzantského přístavu v Apollonii, její odborné články vycházejí dodnes doma i v zahraničí.
 

Fotogalerie: Izrael

/album/fotogalerie-izrael/tel-aviv-1-jpg/
/album/fotogalerie-izrael/img-2262-jpg/
/album/fotogalerie-izrael/img-2261-jpg/
/album/fotogalerie-izrael/img-2285-jpg/
/album/fotogalerie-izrael/img-2270-jpg/
/album/fotogalerie-izrael/img-2306-jpg/
/album/fotogalerie-izrael/img-2302-jpg/
/album/fotogalerie-izrael/img-2317-jpg/
/album/fotogalerie-izrael/img-2362-jpg/

—————