Vladivostok-Moskva-Praha


Washington D.C.

Washington, D. C., hlavní město Spojených států amerických, se nenachází v žádném americkém státě, ale leží na federativním území District of Columbia. Toto překrásné americké město naleznete ve východní části země u atlantského oceánu. Jeho sousedy jsou na severovýchodě stát Maryland, na jihozápadě zase stát Virginie, jejichž přirozenou hranici tvoří řeka Potomac.

Ve Washingtonu D.C., v politickém centru celého USA, sídlí kromě prezidenta také Kongres, vláda, Nejvyšší soud USA a dalších významné instituce. Své sídlo zde mají i některé důležité mezinárodní organizace, například Mezinárodní měnový fond, Světová banka nebo Organizace amerických států.

 

Město je pojmenované na počest prvního amerického prezidenta, který byl zároveň vůdcem Americké revoluce za nezávislost, George Washingtona. Zajímavé není jen samotné město, ale také jeho historie. Poté, co Spojené státy vyhlásily nezávislost, muselo být vybráno také jeho hlavní město, což nebylo vůbec lehké, protože každý stát trval na tom, že nejdůležitější americké město se bude nacházet právě na jeho území.

Celé hašteření bylo ukončeno vznikem federálního území, které nespadalo pod žádný stát. A tak byla vytvořena samostatná administrativní jednotka District of Columbia. Ve Washingtonu D. C. se bohužel nedochovalo větší množství historických budov, a to kvůli angloamerické válce, která zde proběhla v roce 1814 a během níž byla většina budov vypálena. Dlouho dobu byl Washington D. C. jen menší, tiché město, jehož růst začal až s rozmachem Spojených států.